Kuru Temizleme Yaptırmanın Faydaları

Pratik Bilgiler 6

  • Sümer Mahallesi 2511 Sokak No.50 Merkezefendi / Denizli
  • info@ibrahimneriman.com

Kuru Temizleme Yaptırmanın Faydaları

Bazılarının düşündüğünün aksine, sık temizleme giysilere zarar vermez. Sık kuru temizleme, elyaf aşınmasına neden olan yerleşmiş kiri, pisliği çıkararak giysilerin ömrünü uzatır. Kirler zamanla kumaşa yerleşmekle kalmaz aynı zamanda giysiyi giyilmez hale getirirler. Kumaşa nüfus eden kir ve pislik zımpara gibi aşındırıcıdır ve elyafların çabuk yıpranmasına neden olur. Ayrıca kirli giysiler böcekleri, çeker ve daha da büyük yıpranma yaratır.

Profesyonel kuru temizleme firmaları lekeleri çıkarmak için karmaşık prosedürlerden ve özel leke çıkartıcı kimyasallardan yararlanırlar. Lekeler iki ana kategoriye ayrılır: solvent maddeyle çözünebilir lekeler ve suyla çözünebilir lekeler. Farklı lekeler, leke çıkartma teknisyenlerinin uzmanlaştığı farklı işlemler gerektirirler.

Kuru temizlemecinizin uzman leke çıkarma becerilerinden yararlanmak varken marketlerde satılan "her amaca uygun" leke çıkartıcı ürünleri kullanmaya veya "evde çare bulmaya" çalışmaya ne gerek var ?

Sık kuru temizleme yapılması, temizlenmedikleri taktirde oksitlenmeye ve sararmaya yol açan lekelerin çıkarılmasını da sağlar. Yiyeceklerden, içeceklerden ve diğer yağlı maddelerden kaynaklanan lekeler sıcağa maruz kaldıklarında ve zaman geçtikçe oksitlenir ve soyulmuş bir elmanın havayla temas etmesinden sonra kararması gibi sararır veya kararırlar. Sararan veya kararan lekeleri çıkarmak çok daha zordur ve genellikle de çıkarılamazlar. Bu yüzden sık kuru temizleme yaptırılması giysilerinizi ve tekstil ürünlerinizi çok daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

Kuru Temizlemeciler, çoğu gelinliklerin ve diğer aile yadigarlarının korunmasında uzmanlaşmıştır. Koruma, bir giysinin ömrünü yıllarca uzatmaya yardım edecek şekilde temizlenmesidir. Profesyonel kuru temizlemecilerin genellikle söylediği gibi onlar bir müşterin sadece giysisini korumakla kalmaz, aynı zamanda bir hatırayı da korurlar.